Oszuści podszywają się pod policję i blokują komputery

Naciągacze stają się coraz bardziej przebiegli. Tym razem postawili sobie za cel naiwnych internautów. Blokują ich komputery, podając się za policję i żądają wysokiej sumy za ich odblokowanie.

Z pozoru wszystko wygląda bardzo wiarygodnie. Po uruchomieniu przeglądarki pojawia się w niej informacja o blokadzie i napis POLICJA, a obok biały orzełek. Blokada ma być uruchamiana z powodu odwiedzania nielegalnych stron pornograficznych. Znajdziemy tam również informacje o tym, że w celu odblokowania komputera należy wpłacić 500 zł lub 100 euro.

Chociaż policja w naszym kraju nie posługuje się takimi metodami, nie brakuje osób, które uwierzyły naciągaczom i zdecydowały się zapłacić za odblokowanie komputera. Teraz do komisariatów w Olsztynie i Bydgoszczy zgłaszają się kolejni poszkodowani.

Niestety, szanse na to, że oszuści rzeczywiście zwrócą im pieniądze są niewielkie. Wprawdzie wydział do walki z przestępczością gospodarczą policji w Bydgoszczy wszczął już dochodzenie, jednak na jego zakończenie przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać. Pozostaje więc mieć się na baczności, a wszelkie podejrzane informacje wyświetlane na komputerze starannie weryfikować.

policja w sieci

Gdyby mimo wszystko doszło do zablokowania naszego komputera, możemy bardzo łatwo pozbyć się blokady. Wystarczy pobrać z internetu program ComboFix i przy jego wykorzystaniu odblokować komputer.

top