Piszesz w sieci z błędami- Dopadną Cię „gramatyczni naziści”

Zdarza Ci się popełnić błąd ortograficzny lub interpunkcyjny w internecie? Uważaj na „gramatycznych nazistów” – wąską grupę internautów, wyszukującą wszelkie błędy w pisowni i w agresywny sposób piętnującą ich autora!

 

Każdemu zdarza się popełnić błąd stylistyczny, interpunkcyjny lub ortograficzny – „gramatyczni naziści” tylko na to czekają! Wytkną jego autorowi każdą pomyłkę, brak przecinka lub literówkę, wyśmieją, a nawet go obrażą.

 

Wśród tej grupy użytkowników można odnotować rywalizację pod względem znalezionych i wytkniętych błędów. W istocie nie interesuje ich dbałość o poprawną pisownię, tylko własna satysfakcja z ilości znalezionych „byków” oraz z poniżenia ich autora. Skąd taki wniosek?

 

Otóż wykazują oni ignorancję treści komentowanego artykułu: ich komentarze w żaden sposób nie wzbogacają tekstu ani nie zawierają konstruktywnej krytyki. Co więcej, użytkownicy ci wywołują kłótnie i jatki dotyczące poprawnej pisowni. Wielu właścicieli blogów wypowiada wojnę tego typu praktykom: usuwa wszelkie obraźliwe i niekulturalne komentarze dotyczące rzekomych lub prawdziwych błędów w pisowni. Działanie to podyktowane jest dbałością o przestrzeganie zasad netykiety, a także o dobro wartościowych czytelników, którzy nie mają ochoty na przepychanki słowne, a na rzeczową dyskusję na temat treści artykułu.

 

Grzegorz Marczak, twórca blogu AntyWeb podkreśla jednak, że nie dotyczy to komentarzy, w których czytelnicy kulturalnie zwracają uwagę na popełnione pomyłki w pisowni.

top